Centre for Jewish Studies

Jewish Museologies and the Politics of Display – Draft Programme

Jewish Museologies and the Politics of Display

Generously supported by a conference grant from the EAJS (European Association for Jewish Studies).

Register here!

Programme (state: 7 March 2016)

Sunday 13 March: Old Mining Building and Michael Sadler Building

9.00-9.30 Registration Old Mining Building Foyer
9.30-10.00 Welcome and Introduction to the conference

Eva Frojmovic

Old Mining Building G.19
10.00-11.30 Session 1: Museologies I

Barbara Kirshenblatt-Gimblett

David Clark

Kathrin Pieren

Chair: J. Rosenthal

Old Mining Building G.19

 

 

11.30-11.45 Tea/Coffee Break Old Mining Foyer
11.45-13.15

Parallel Sessions

Session 2a: Presences/Giving Voice

Sylvia Necker

Timo Saalmann

Erica Lehrer

Chair: G. Pollock

Old Mining Building G.19

Chair:

A. Morris

Old Mining 2.01

 

Session 2b: Museologies II

Michal Frankl

Hagai Segev

Katalin Deme

13.15-14.15 Lunch (all speakers and registered delegates) Old Mining Building 2.06
14.15-15.45 Session 3: New and Renewing Museums

Christiane Twiehaus

Zsuzsanna Toronyi

Mirjam Wenzel

Chair: Valerie Mainz

Old Mining Building G.19

15.45-16.15 Tea/Coffee Break Old Mining Building 2.06
16.15-17.45 Session 4: Trauma and Display

Felicitas Heimann-Jelinek

Griselda Pollock

Dominic Williams

Chair: C. Kugelmann

Old Mining Building G.19

17.45-18.15 Short break and move to Michael Sadler Building  
18.15-19.45 Roundtable I: Jewish museums and European politics Chair: G. Pollock

Rupert Becket Lecture Theatre (M. Sadler Bldg)

20.00   Conference dinner (speakers/invitees only) Tbc

 

Monday 14 March: 1st floor, Parkinson Building

9.00-11.00 Session 5: Museums and their challenges – different visitors and different visions

Cilly Kugelmann

Rachel Sarfati

Sara Tas

Magda Veselská

Chair: B. Kirshenblatt-Gimblett

Council Chamber

11.00-11.15 Tea/Coffee Break Ante-chamber
11.15-12.30 Roundtable II: What’s happening in the UK? Chair: K. Pieren

Council Chamber

12.30-13.30 Lunch (all speakers and registered delegates) Ante-chamber
13.30-15.00 Session 6: Research in progress

Lorenzo Borgonovo

Shir Kochavi

Anastasia Felcher

Natalia Romik

Chair: E. Frojmovic

Council Chamber

15.00-15.15 Tea/Coffee Break Ante-chamber
15.15-17.15 Session 7: What’s the agenda? Migration, Integration, Post-Migration

Annette Seidel-Arpaci

Hilda Nissimi

Joanne Rosenthal

David Glasser

Chair: F. Heimann-Jelinek

Council Chamber

17.15-18.00 Drinks and Cool Down (speakers/invitees only) Ante-chamber

This entry was posted in Conference, Events, Home Page, News, Research.

© Copyright Leeds 2017